مقاله های مرتبط با فضای مجازی- آموزش مجازی سرآمد

با عنایت به سرعت پیشرفت فضای مجازی ،با مطاله مقاله ها زیر خود را به روز نمایید

کلاس مجازی چیست؟
کلاس مجازی چیست؟

کلاس مجازی چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در آنلاین همانند کلاس حضوری، پارامترهای دانش آموز، معلم، تخته سیاه و وایت برد وجود دارد. فراگیران می توانند سوال بپرسند و استاد پاسخ دهد. در واقع این مدل از

آموزش که از طریق یکی از رخ می دهد نمونه ای از جلسات آنلاین (Online meetings) تلقی می گردند،

همانطور که وبینارها در سیستم وبینار انجام می شود و یا سمینار مجازی که از طریق نرم افزار ویدیو کنفرانس انجام می گردد. پس از ورود در کلاس اسم فراگیران و یا دانشجویان در لیست حاضرین کلاس نمایش داده خواهد شد. ابزارهایی که می توان با آنها در کلاس های مجازی شرکت کرد: ۱) کامپیوتر رومیزی ۲) لپتاپ ۳) تبلت ۴) موبایل می باشند.

کلاس مجازی
کلاس مجازی چیست؟


مزایای کلاس مجازی :

قیمت کلاس انلاین در قیاس با کلاس حضوری بسیار مقرون بصرفه تر می باشد.

 • در سرویس آموزش مجازی، از نظر نمایش اسلاید و محتوای آموزشی، کلاس ها با کیفیت بالاتر برگزار می شوند.
 • در یادگیری الکترونیکی، قابلیت ضبط کردن کلاس ها و مشاهده یا گوش دادن چندین باره به کلاس، به کمک سیستم مدیریت آموزش LMS میسر می باشد.
 • امکان نظارت خانواده ها بر روند تدریس مدرسین در سیستم جلسات مجازی حتی در نرم افزار کلاس مجازی اندورید و IOS بیس نیز میسر است.
 • در پیاده سازیآموزشالکترونیکی محدودیت جغرافیایی وجود ندارد. دانش آموزان در هر کجا که باشند این امکان را دارند که از امکانات تحصیلی استفاده کنند و حتی در ازمون انلاین شرکت نمایند.
 • در یادگیری مجازی با بکارگیری نرم افزار آموزش آنلاین نیازی به رفت و آمد دانش آموزان و استاد نیست و این خود در کاهش هزینه ها و استفاده از زمان موثر است و حتی برای برگزار کنندگان نیز قیمت سیستم آزمون آنلاین در مقایسه با خرید تجهیزات برای ایجاد بستر آموزش حضوری ناچیز است.
 • در سیستم آموزش انلاین، مشارکت دانش آموزان در مباحث کلاس به دلیل مجازی بودن و افزایش اعتماد به نفس افزایش می یابد.
 • در نرم افزار برگزاری جلسات online اسامی تمامی فراگیران در کلاس مشخص است و مدرس می تواند حضور و غیاب نماید و از حاضر بودن دانش پژوهان اطمینان حاصل نماید.


معایب کلاس مجازی

درست همانند هر فناوری دیگری، کلاس مجازی هم دارای محدودیت ها و اصطکاک هایی می باشد. این مورد به خصوص برای نرم افزارهای قدیمی کلاس مجازی که مبتنی بر فلش یا پلاگین های خارجی دانلود شده از اینترنت برای اجرای محتواهای ویدئویی/صوتی هستند، صادق است. این ها اغلب باعث ایجاد سردرگمی می شوند و درگیر شدن با این تکنیک های اضافی برای دانش آموزان که به کلاس مجازی وارد می شوند، بار اضافی محسوب می شود.

 کلاس مجازی
کلاس مجازی چیست؟


توصیف کلاس مجازی:

چند توصیف جهت درک بیشتر کلاس مجازی که از طریق مدیریت آموزش lms دست یافتنی شده است:

 • در سیستم آموزش آنلاین زمانی که وارد کلاس می شوید می توانید دیگر فراگیران را ببینید و حتی با هم بصورت انفرادی و گروهی به گفتگو بصورتی صوتی ، متنی و تصویری بپردازید و مزاحم کلاس و استاد نشوید.
 • در انواع سیستمهای آموزش مجازی، زمان تدریس استاد شما می توانید بصورت زنده از تمامی امکاناتی که استاد در اختیارتان قرار می دهد، برخوردار شوید. بعنوان مثال استاد یک جزوه آموزشی را به نمایش می گذارد و شما می توانید این جزوه را برای خود ذخیره نمایید و همیشه همراه خود داشته باشید و حتی در موبایل خود آن را ببینید.
 • در پورتال آموزش مجازی شما می توانید فیلم های ضبط شده را در شب ، روز و هر جا و مکانی مشاهده فرمایید و محدودیت زمانی نخواهید داشت .

کلاس مجازی چیست
کلاس مجازی چیست؟

اجازه گرفتن فراگیرنده یا دانشجو برای صحبت یا طرح سوال:

در نرم افزار برگزاری جلسات آنلاین در صورتی که فراگیرنده سوالی داشته باشد روبروی نام او آدمکی ظاهر می گردد که در حال اجازه گرفتن است که پس از تایید استاد ، میکروفون آن شخص فعال شده و می تواند سوال خود را مطرح نماید که پس از تایید علامت اجازه به شکل میکروفون تبدیل می شود.

گفتگوی متنی :

این سوال گاهاً در مدیریت آموزش الکترونیکی مطرح است که پرکاربردترین پنجره در خرید نرم افزار lms چیست؟ در سیستم آموزش مجازی LMS پر کاربرد ترین پنجره، پنجره chat می باشد . برای طرح هرگونه سوال و یا صحبتی بصورت متنی می توانید پیام خود را در باکس مشخص شده تایپ نمایید و سپس کلید Enter را بفشارید تا پیام شما برای همه افراد کلاس قابل رویت باشد . حتی می توانید بصورت شخصی به استاد و یا دیگر دانش پژوهان پیام ارسال نمایید. یادگیرندگان محیط مجازی را باید تشویق به مشارکت در هدفگذاری کرد، این کار نه تنها برای نتیجه برنامه های کلی، بلکه برای هر دوره باید انجام شود.


قبل از ثبت نام در دوره یادگیری الکترونیکی برای انتخاب مناسب، این سؤالها باید پاسخ داده شود:

 • هدف از شرکت در دوره یا کلاس مجازی در مدرسه مجازی چیست؟ آیا خواسته یا نیاز شما مشخص است؟
 • آیا در پایان دوره و شرکت در نرم افزار آزمون آنلاین در نرم افزار آزمون انلاین به گواهینامه پایان دوره نیاز دارم؟
 • تا چه حد از مخارج دوره یا کارگاه آموزشی انلاین بر می آیم؟ چقدر زمان باید برای آموزش دوره در نرم افزار اموزش انلاین صرف شود؟
 • چه سخت افزار و نرم افزاری برای استفاده از سامانه دانشگاه مجازی باید در اختیار داشته باشم؟
 • آیا مهارتهای کنونی استفاده از رایانه و اینترنت کافی است یا جهت استفاده از نرم افزار آموزش مجازی lms، نیاز به کمک خواهم داشت؟

سؤالها باید به گونه ای مرحله ای و یکی پس از دیگری مطرح شود و با پاسخ بلی یا خیر کاربر به مرحله بعدی برود. یا بطور مناسب راهنمایی شود. حتی ممکن است ثبت نام معلق و مستلزم پیش نیازهایی باشد که بطور موقت، کاربر از مشارکت در دوره چشم پوشی کند.

کلاس مجازی
کلاس مجازی چیست؟


محدود بودن کلاس مجازی با سرعت اینترنت و تصورات ما ...

سرعت اینترنت برای یک انتقال ویدئوی قابل اعتماد و با کیفیت مهم و لازم است. سرعت اینترنت به پهنای باند بستگی دارد، درست مانند این که انتقال آب به لوله آب بستگی دارد. لوله ای با قطر بیشتر، جریان "بایت" سریع تری را مهیا می کند. از این نظر اکثر کشورهای جهان در نهایت توانسته اند مرز 3 مگابایت در ثانیه را تجربه کنند، که برای برگزاری یک کلاس مجازی دارای ویدیو عالی است. و پیش بینی می شود که تا سال 2020 در بیشتر نقاط جهان از سرعت پهنای باندی بیشتر از 10 مگابایت بر ثانیه لذت خواهید برد.


پیشرفت تکنولوژی زمان-واقعی (بی درنگ)

خوش بختانه، کلاس های مجازی جدید که توسط وب آر تی سی طراحی شده اند، اکنون کلاس آنلاین را از طریق مرورگر وب ارائه می کنند. گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس این موج جدید را از زمان آغازین به ارمغان آورده اند. این تکنیک به معنی این است که هیچ دانلود، هیچ پلاگین و هیچ زحمتی لازم نیست. اپل هم به وب آر تی سی پیوسته است و اجازه می دهد که این فناوری در مرورگرش، یعنی سافاری کار کند. این بدان معنی است که دسترسی جهانی به تکنولوژی کلاس مجازی نزدیک است.


تکنولوژی کلا مجازی چگونه دنیای آموزش را تغییر می دهد؟

استفاده از کلاس آنلاین بدیهی است که برای آموزش از راه دور و آموزش شرکتی می باشد، جاهایی که ممکن است جمع شدن دانش آموزان در یک کلاس درس فیزیکی سخت باشد. Aurora یک دبیرستان مجازی برگزیده در نیو سات ولز استرالیا است که به دانش آموزان در مناطق روستایی و دور افتاده اسن شانس را می دهد که بتوانند در زمینه موضوعات خاص با استفاده از آخرین تکنولوژی مطالعه کنند. دانشپذیرهای بزرگسال روی سکوهای نفتی دریای اقیانوس می توانند از طریق کلاس های آنلاین به آموزش مداوم با کیفیت با مربی های برتر دسترسی پیدا کنند.

کلاس مجازی برای افراد شاغل
کلاس مجازی برای افراد شاغل


کشورهای در حال توسعه می توانند شکاف سیستم آموزشی خود را با دعوت از معلمان برتر مراکز شهرها و کشور های دیگر برای تدریس در کلاس مجازی پوشش دهند. هم چنین یک دلیل بسیار خوب برای استفاده از whiteboard های وب در مدارس و کلاس های فیزیکی (حضوری) وجود دارد، که در آن معلم ها می توانند از این ابزار به عنوان راهی برای تسهیل آموزش، تمرکز توجه و تشویق دانش آموزان به مشارکت گسترده تر و بیتر در کلاس استفاده کنند.


Whiteboard ها یا تخته سفیدها در کلاس مجازی

در حال حاضر در یک کلاس درس مجازی حرفه ای، باید به صورت مستقیم به همه انواع مطالب آموزشی دسترسی داشته باشید. اگر دانش آموزان بتوانند کلاس را از گوشی هوشمند یا تبلت های خود مشاهده کنند، نیازی نیست که برای درس دادن پروژکتور تنظیم کنید. می توانید از یک رایانه به عنوان صفحه اصلی استفاده کنید و آن را با تمام دانش آموزان در تخته سفید به اشتراک بگذارید. شما می توانید یک ویدئو یا فایل صوتی پخش کنید، به یک نسخه PDF از کتاب کار دسترسی دهید و در عرض چند ثانیه در تخته سفید آنلاین بنویسید.

تخته های پیشرفته وب با تمام مواد آموزشی مورد نیاز برای معلم، دانش آموزان و کلاس، پیش بارگذاری می شوند. به عنوان مثال، LearnCube همراه با تعدادی از قالب های مفید برای آموزش انگلیسی، جداول ترکیبی در چند زبان و تکنولوژی متن به گفتار ارائه شده است.

تخته سفیدها در کلاس مجازی
تخته سفیدها در کلاس مجازی

استفاده از یک کلاس مجازی به شما قدرت هدایت کلاس می دهد. شما لازم نیست صبر کنید که دانش آموزان با من من کردن صفحه درست را پیدا کنند، کافیست همه صفحات روی صفحه اصلی خود قرار دهید. آن چه هر معلمی همیشه می خواست...

در نهایت آنچه که همیشه می خواستید (شاید مخفیانه) را یافته اید، دکمه مقدس "خاموش". در یک کلاس حرفه ای مجازی، می توانید میکروفون و ویدیو دانشجویی خود را خاموش کنید. شما اختیار تام دارید. یک بچه سرکش و سرخود گرفتید؟ میکروفن او را قطع کنید.

یک بزرگسال سلطه جو در کلاس مجازی به پست شما خورده است؟ میکروفن او را خاموش کنید. ابزارهای آموزشی آنلاین مزیت های دیگری هم دارند. یادتان باشد می توانید در تخته سفید های وب از نشان گرها برای علامت گذاشتن و از ابزار پاک کن برای پاک کردن اشتباهات استفاده کنید. با یک کلیک صفحه درس را بزرگ کنید. با یک کلیک قلم را عوض کنید. دست خط یکم مسئله ساز است اگر تایپ نکنید. دست خط ممکن است لرزش داشته باشد و خوانایی پایینی داشته باشد، از یک اپلیکیشن خوشنویسی برای تر و تمیز کردن دست خط استفاده کنید. می توانید از دستگاه تلفن همراه خود به عنوان ماوس پد استفاده کنید.


ابرقدرت های معلم

کلاس مجازی برای معلمان
کلاس مجازی برای معلمان


اما آقایان و خانم ها این انتهای خبرهای خوب و سرگرم کننده درباره آموزش مجازی نیست. شما به عنوان یک معلم می توانید قدرت بیشتری از ابر قدرت ها داشته باشید. امروزه، اطلاعات و داده ها شیوه زندگی ما را تغییر داده اند و در آینده ای نزدیک روش های یادگیری ما را نیز تغییر خواهد داد. بهترین نرم افزار برای کلاس درس مجازی آن است که بتواند رفتار دانشپذیران و معلم ها را پیگیری کند.

همان طور که کلاس های مجازی در پی تعاملات معلمان و دانش آموزان هستند، نرم افزار کلاس مجازی باید قادر باشد به معلمان بگویدکه کدام دانش آموزان بازی گوشی می کنند، کدام یک از دانش آموزان از داوطلب شدن خجالت می کشند، کدام مواد آموزشی بهتر انجام می شوند، و پیشنهاداتی برای بهبود کار معلم ها به آن ها بدهند.

آموزش و پرورش به دنبال یک نقطه شیرین است، که نه شامل انسان های فوق العاده است و نه هوش مصنوعی، بلکه شامل معلمان فوق العاده قدرتمندی است که ابزارهای مختلف تجهیز شده اند. این یک زمان هیجان انگیز و شروعی برای کلاس مجازی آینده است.


ویژگیهای یادگیرندگان برای موفقیت در یادگیری الکترونیکی سریع

برخی از ویژگیهایی که یادگیرندگان باید داشته باشند تا در یادگیری الکترونیکی موفقیت حاصل کنند، عبارتست از:

 • برخورداری از مهارتهای مدیریت کار در تعریف آموزش الکترونیکیLMS
 • برخورداری از مهارتهای مدیریت زمان که در تعریف آموزش از راهدور معنا پیدا می کند
 • انگیزه خواندن، نوشتن، و مشارکت فعالانه در فعالیتهای کلاسی در سیستم ال ام اس دانشگاهی
 • اختصاص 12 ساعت کاری در هفته در سه نوبت برای یادگیری موثر در سیستم ادوبی کانکت
 • قابلیت انعطاف در استفاده مسائل فناوری اطلاعات در نرم افزار کلاس مجازی
 • پیشقدم بودن به جای اتلاف وقت در سیستم یادگیری الکترونیکی
 • قابلیت یادگیری با استفاده از مطالب چاپی در سرویس آموزش الکترونیکی
 • توانایی یادگیری بطور مستقل و گروهی در سیستم آموزش الکترونیکی
 • خودداری نکردن از طرح سؤال، هنگامی که مطلبی را درک نمی کند در آموزش از راه دور
 • دانش کار با رایانه، اینترنت و متعلقات آن جهت بهره مندی بیشتر از طریق آموزش اینترنتی
 • دارا بودن مهارتهای رایانه ای در حد مطلوب برای بازدهی بیشتر در استفاده از سیستم آموزش مجازی

مشاوره رایگان بگیرید

منبع:پافکو

https://pafcoerp.com/-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-/articleid/348/%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%b3-%d9%85%d8%ac%d8%a7%d8%b2%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa


جستو خبر ومقاله

person

جستجو دوره