مقاله های مرتبط با فضای مجازی- آموزش مجازی سرآمد

با عنایت به سرعت پیشرفت فضای مجازی ،با مطاله مقاله ها زیر خود را به روز نمایید

کلاس آنلاین چیست؟ آشنایی با انواع کلاس آنلاین
کلاس آنلاین چیست؟ آشنایی با انواع کلاس آنلاین

کلاس آنلاین چیست؟ آشنایی با انواع کلاس آنلاین

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


آموزش آنلاین چیست یا تعریف کلاس مجازی چیست؟

کلاس انلاین یا سامانه آموزش مجازی یک محیط آموزش و یادگیری است که در آن به شرکت کننده ها آموزش از راه

دور ارائه می شود و آن ها می توانند تنها در یک سیستم اینترنتی باهم ارتباط برقرار کنند، تعامل داشته باشند، سخنرانی ها و ارائه ها را مشاهده کنند و در مورد آن بحث کنند و با کار گروهی با منابع آموزشی درگیر شوند. این محیط اغلب با یک سیستم وب کنفرانس کار می کند که به چندین کاربر اجازه می دهد که در زمان مشابهی به اینترنت متصل شوند که به کاربران اجازه می دهد که از هر نقطه ای که هستند در کلاس آنلاین شرکت کنند.

تعریف دقیقی از یک کلاس آنلاین وجود ندارد، ولی منطقی ترین تعریفی که می توان ارائه داد این است که کلاس آنلاین صرفاً یک محیط آنلاین برای کلاس آموزشی است که از طریق برنامه های خاص ویدئو کنفرانس تسهیل می شود. البته تعریف کلاس آنلاین به سطح تحصیلی مورد نظر نیز بستگی دارد و نوع دوره ای که می گیرید متفاوت است. اما بدیهی است که در تمام سطوح، آموزش الکترونیکی شامل گرفتن یک دوره از طریق یک کامپیوتر است.


وبینار چیست؟

وبینار چیست
وبینار چیست؟

وبینارها یا webcast ها شکلی از دوره های کلاس آنلاین است که در برخی مدارس به کار گرفته شده است. در یک وبینار، معمولاً شما معلم ( یا گاهی اوقات گروهی از معلمان) را در مرورگر کامپیوتر خود مشاهده می کنید. صدای معلم ممکن است از طریق کامپیوترتان یا از طریق یک خط تلفن منتقل شود. در بین وبینار و webcast، در اکثر موارد، وبینار ها ترجیح داده می شوند. زیرا آن ها این امکان را فراهم می کنند که دانش آموزان با تایپ کردن سوالات با اساتید تعامل داشته باشند. Webcast ها تکنولوژی ساده تر هستند، که با استفاده از آن ها می توانید تدریس معلم را مشاهده کنید و صدای او را بشنوید ولی توانایی پاسخ دادن و سوال پرسیدن را ندارید.


انواع کلاس آنلاین

افراد شرکت کننده در یک کلاس آنلاین شامل دانش آموزان و یک یا چند مدرس است. از این لحاظ کلاس آنلاین به دو دسته تقسیم می شوند. کلاس آنلاین بدون نظارت، کلاس آنلاین با نظارت.

کلاس آنلاین بدون نظارت

یک کلاس آنلاین همیشه نیاز به یک معلم فعال که بر دانش آموزان و فعالیت های آن ها نظارت داشته باشند ندارد. در این صورت، دانش آموزان می توانند خودشان با سرعت خودشان یاد بگیرند و مربی تنها آن ها را ارزیابی کند. گاهی اوقات هم کلا هیچ مدرسی وجود ندارد. این نوع کلاس آنلاین، یک کلاس آنلاین بدون نظارت نامیده می شود که در آن ها دانش آموزان با مواد آموزشی آماده شده و بدون کمک مدرس به یادگیری می پردازند، که اساسا یک دوره آموزش الکترونیکی خصوصی می باشند که ممکن است آزمون آنلاین خودکار داشته باشند. این مدل، رایج ترین کلاس آنلاین است که به دانش اموزان تنها یک پاورپوینت ارائه می شود که مطالعه کنند یا یک آموزش ویدئویی تماشا کنند. با این تفسیر، یوتیوب یک مجموعه وسیع از کلاس آنلاین است، حتی اگر به این نام شناخته نشود.


کلاس آنلاین با نظارت

نوع دوم کلاس آنلاین، کلاسی است که تحت نظارت و رهبری مدرس قرار دارد. این شکل کلاس به تعریف کلاس سنتی نزدیک تر است. در این نوع کلاس آنلاین، حداقل یک مدرس فعال وجود دارد و درس به صورت آنلاین و در تاریخ خاصی اجرا می شود، و دانش آموزان از طریق یک برنامه ویدیو کنفرانس در کلاس حضور دارند. در این مدل، دانش آموزان و معلمان می توانند واقعاً در کلاس درس تعامل داشته باشند و حضور فعال داشته باشند.

کلاس آنلاین "همگام" یا سنکرون نزدیک ترین نوع کلاس آنلاین به کلاس های سنتی است. اما از آن جایی که در یک کلاس آنلاین سنکرون لازم است که معلم از طریق ایمیل با همه دانش آموزان ارتباط برقرار کند، تعداد دانش آموزان در کلاس آنلاین کمتر است.


مزایا و معایب کلاس آنلاین

مزایا و معایب کلاس آنلاین
مزایا و معایب کلاس آنلاین

یک کلاس آنلاین مزایای زیر را دارد:

 • دانش اموزان به دوره های آموزشی که در جغرافیایی که در آن زندگی می کنند برگزار می شوند محدود نمی شوند.
 • یادگیری اکترونیکی به دلیل اینکه ذاتا توجه دانش آموز را بیشتر جلب می کند، ویژگی تعاملی بودن بیشتری دارد.
 • کم هزینه تر

در تحصیل آنلاین، شما هزینه ثبت نام، در مواردی هزینه کتاب، هزینه اپلیکیشن ها و برنامه های آموزش آنلاین و تعداد اندکی موارد دیگر را پرداخت می کنید. اما لازم نیست هزینه ای برای رفت و آمد و مهم تر از آن، اگر دانشگاه در شهر دیگری باشد، برای مسکن هزینه ای کنید. روی هم رفته، انتخاب کلاس آنلاین و یادگیری الکترونیکی در مقابل آموزش چهره به چهره باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

 • بالا بردن مسئولیت و نظم خودجوش

همه با این نظر که نظم خود جوش بسیار بسیار مفید است، موافق هستند. تحصیل آنلاین به مهارت هایی مثل مدیریت زمان و نظم خودجوش نیاز دارد. چرا که شما باید بتوانید بدون اینکه فردی به عنوان ناظر، که از نظر فیزیکی نزدیک شما باشد، مدت زمان زیادی خودتان را کنترل کنید و کارهای ضروری یادگیری را انجام دهید. به این ترتیب : دوره آنلاین شما هر چه که باشد، فرقی نمی کند زمین شناسی باشد یا دوره شعر و ادبیات، علاوه بر آموزش این تخصص ها به شما یاد خواهد داد که انگیزه بیشتری داشته باشید. این ویژگی باعث پیشرفت شما در محل کار و در کل زندگی خواهد بود.

 • قدرت انتخاب بیشتر موضوعات درسی در کلاس انلاین

اگر رو راست باشیم، وقتی می خواهیم انتخاب کنیم که چه دوره آموزشی را انتخاب کنیم، علاوه علاقه داشتن و البته میزان پیشرفت شغلی که باعثش می شود، جای برگزاری دوره هم یک عامل تعیین کننده است. این موضوع ممکن است روی انتخاب دوره ها تاثیر بگذارد و آن ها را محدود کند. یادگیری اینترنتی این مسئله را حل می کند و دیگر نیاز نیست که شما در مورد موقعیت مکانی کلاس نگرانی داشته باشید و این مسئله روی تصمیم شما برای انتخاب دوره و موضوع آن تاثیر نخواهد گذاشت. با کلاس آنلاین، شما می توانید بر روی موضوع مورد علاقه خود تمرکز کنید و برنامه های خود را از بین انواع مختلف دوره های آموزشی انتخاب کنید.

 • هم پیشرفت هم سرگرمی با کلاس آنلاین

مطالعه آنلاین به شما انعطاف پذیری بیشتری می دهد. شما می توانید کار خود را انجام دهید و راحت تر برنامه کاری خود (و سرگرمی های خود را) و کارهای دیگر خود را در کنار برنامه و کارهای مربوط به تحصیل خود بچینید؛ اگر در بیش از یک کلاس انلاین شرکت کنید، علاوه بر حضور در کلاس آنلاین می توانید در بین کلاس هایتان با مربی و همکلاسی های خود تعامل داشته باشید، برای مثال، انجمن بحث.

نظرسنجی ها نشان می دهند که بیشتر افراد شاغلی که در دوره های آموزش انلاین شرکت می کنند، در وضعیت شغلی خود پیشرفت و افزایش حقوق دارند.

زمانی که دوره آنلاین خود را به اتمام رسانید، تجربه کاری بیشتری کسب کرده اید و مهارتهای جدیدی را به کار می گیرید که به شما در پیشرفت شغلی کمک می کند!

 • برنامه و محیط انعطاف پذیر با کلاس آنلاین

با مطالعه آنلاین و شرکت در کلاس آنلاین، محیطی را که قرار است در آن آموزش ببینید را خودتان انتخاب می کنید و آن را به نحوی انتخاب می کنید که به بهترین وجه برای نیازهای شما مناسب می باشد: اتاق خواب، اتاق مطالعه یا کافی نت خیابان فلان، حتی می توانید گوش دادن به پادکست سخنرانی مدرس را روی مثلا تردمیل نیز تجربه کنید. آیا این عالی نیست؟

گرفتن یک دوره آنلاین بدان معنی است که دیگر شما مجبور نیستید به کلاس بروید، و این یعنی زمان کمتری را در راه ها و اتوبوس ها و مترو میگذرانید و زمان بیشتری را صرف تحصیل روی صندلی خود می کنید، در حالی که صدای سوختن هیزم ها در شومینه را می شنوید. شما دیگر نباید نگران رانندگی در آب و هوای نا مساعد برای رسیدن به یک کلاس باشید و دیگر به این دلایل یک کلاس مهم را از دست نخواهید داد!

با همه این مزایا، کلاس آنلاین معایبی نیز دارد:

 • در مورد کلاس آنلاین با نظارت، همگام شدن با برنامه و طرح درس ممکن است برای برخی دانش آموزان مشکل باشد.
 • قابلیت استفاده از کلاس آنلاین توسط ظرفیت استفاده از فناوری دانش آموز محدود است، افرادی که سخت افزار کمتر یا ضعیف تری دارند یا به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند ممکن است دچار مشکل شوند.

در مورد مزایای کلاس آنلاین، بحث بر سر این نیست که آموزش چهره به چهره و حضوری بهتر است یا آموزش آنلاین. هدف این است که یک کلاس آنلاین باید قبل از هر چیزی، جذاب باشد و بتواند افراد را درگیر کند که به طوریکه یاد گیرنده از یادگیری لذت ببرد و نه تنها بتواند آن را کسب کند بلکه بتواند آن را حفظ و اعمال کند.

کلاس آنلاین انقلابی در آموزش رسمی، و یک سبک جدید برای توسعه موضوعات فرهنگی و علمی است. کلاس آنلاین مجموعه ای از درس ها را برای یک مرورگر وب یا تلفن همراه ارائه می دهد که به راحتی در هر زمان و هر مکانی قابل دسترسی است.


فاکتورهای مورد نیاز کلاس آنلاین

یک کلاس آنلاین به عنوان محیطی برای یادگیری طراحی می شود. کلاس آنلاین هم می تواند به گونه ای ساخته شود که صورت پیوسته دنبال شود و یا می تواند در طول دوره تعیین شده ای قابل دسترسی باشد.

فرآیند کلاس آنلاین
فرآیند کلاس آنلاین

همان طور که در شکل بالا نشان داده شده است، کلاس آنلاین یک فرآیند آموزش مستقیم است که از اطلاعات آموزشی (شامل مقالات، ویدئو ها، عکس ها و لینک های وب)، ارتباطات (شامل پیام، فروم های بحث) و روش هایی برای سنجش دانش آموز تشکیل می شود. هیچ فرمولی برای آنچه که یک کلاس آنلاین داشته باشد وجود ندارد. با این حال می توان گفت که در یک کلاس آنلاین خوب دانش آموزان احساس خوبی دارند.

کلاس آنلاین چیزی بیشتر از ارائه اطلاعات یا سخنرانی است. کلاس آنلاین به تعامل ، جهت و بازخورد نیاز دارد.


نیازهای فنی برای کلاس آنلاین

کلاس آنلاین
کلاس آنلاین

قبل از شروع کلاس ها، یک ایمیل تحت عنوان نامه تایید الکترونیکی (به آدرس ایمیل ارائه شده در موقع ثبت نام) با یک «شناسه کاربری» و «رمز عبور» و همچنین دستورالعمل هایی برای دسترسی به دوره های کلاس آنلاین ارسال می شود. لطفاً توجه داشته باشید که برخی از دوره های کلاس آنلاین ممکن است کار گروهی اجباری و چت های اجباری داشته باشند که در آن شما برای دوره های مشخص شده در دوره خاصی وارد شوید. این الزامات در توضیحات دوره کلاس آنلاین نشان داده خواهد شد.

کامپیوتر و ارتباط اینترنت:

به یک کامپیوتر با اتصال دائمی به اینترنت نیاز دارید. دسترسی پرسرعت با پهنای باند زیاد (Lan، Cable یا DSL) برای یک تجربه آموزش مناسب و بهینه توصیه می شود. البته برخی از دوره ها نیاز به سیستم پیشرفته تری دارند.

نرم افزار:

 • دوره های خاصی ممکن است نیاز به نرم افزارهای اضافه ای داشته باشند. مثلا نرم افزار پخش ویدئو یا پخش صوت یا یک برنامه نرم افزاری خاص.
 • اکثر دوره ها به نرم افزار پردازش متن نیاز دارند.
 • در برخی موارد، ممکن است نیاز باشد که کاربر ها ورژن های فلش یا جاوای خود را ارتقا دهند. باید کمک های فنی در این زمینه در دسترس باشند.

ابزارهای دیگر:

بسته به نرم افزار آموزش مجازی LMS ئی که استفاده می شود، می توانید با بیشتر المان های کلاس آنلاین، کتاب ها، چند رسانه ای ها، ایمیل و دیسکاشن ها از طریق تبلت ها و تلفن های هوشمند تعامل داشته باشید. با این که برای تکمیل برخی از دوره های کلاس آنلاین می توان از تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده کرد اما تضمینی برای درست کار کردن آن ها در همه زمینه ها نیست. پس مطمئن ترین راه استفاده از یک کامپیوتر PC یا Mac است.

مطمئن ترین راه برای شرکت در یک کلاس آنلاین، استفاده از یک کامپیوتر PC یا Mac است.

توصیه می کنیم دانش آموزان هنگام استفاده از یک دستگاه تلفن همراه، مانند یک گوشی هوشمند یا تبلت، به دلیل مسائل مربوط به سازگاری، آزمون آنلاین انجام ندهند.

مرورگر وب:

یک مرورگر گرافیکی مورد نیاز است. در برخی موارد ممکن است لازم باشد بعضی از کاربران برنامه های مرورگر وب خود ارتقاء دهند. در این زمینه ها راهنمای فنی در دسترس قرار دهید.

ایمیل:

بسته به نرم افزار ال ام اس ی که برای ارائه کلاس آنلاین استفاده می شود، ممکن است یک حساب ایمیل به کلاس آنلاین شما اختصاص داده شود، یا لازم باشد از حساب کاربری شخصی استفاده کنید.

کارشناسان پافکو مفتخر خواهند بود تا چنانچه سئوالاتی نظیر موارد ذیل برای شما مطرح باشد به شما مشاوره رایگان (Free Consultation) ارائه دهند. در صورتیکه در هر یک از موارد ذیل نیاز به مشاوره دارید با ما در ارتباط باشید:

 • "mooc چیست" یا "adobe connect چیست"
 • "رشته مدیریت آموزشی چیست؟ " یا "ویدئو کنفرانس چیست"
 • "چگونه تولید محتوا کنیم؟" یا "تولید محتوای الکترونیکی چیست"
 • "مدرسه مجازی چیست" یا "آموزش چیست"
 • "معایب آموزش الکترونیکی چیست" یا "وبینار چیست؟"
 • "بازاریابی محتوا چیست" یا "امتحان الکترونیکی چیست؟"
 • "منظور از آموزش الکترونیکی چیست" یا "سیستم آموزش مجازی چیست"
 • "نرم افزار مودل چیست" یا "مدرسه مجازی چیست"
 • "lms چیست " یا "نرم افزار moodle چیست"
 • "آموزش مجازی چیست " یا "وب کنفرانس چیست"
 • "چگونه تولید محتوا کنیم؟" یا "آموزش الکترونیکی چیست"
 • "آموزش از راه دور چیست" یا "سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) چیست؟"
 • "آموزش آنلاین چیست" یا "ویدئو کنفرانس چیست" یا "یادگیری الکترونیکی چیست"
مشاوره رایگان بگیرید

منبع:پافکو

https://pafcoerp.com/-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-/articleid/382/%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%b3-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%88-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a2%d9%86


جستو خبر ومقاله

person

جستجو دوره