مقاله های مرتبط با فضای مجازی- آموزش مجازی سرآمد

با عنایت به سرعت پیشرفت فضای مجازی ،با مطاله مقاله ها زیر خود را به روز نمایید

مودل (moodle) چیست؟
مودل (moodle) چیست؟

مودل (moodle) چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


مودل (moodle) چیست؟

Lms moodle چیست؟ مودل محبوب ترین و مورد استفاده ترین نرم افزار آموزش مجازی LMSاست٬ زیرا سیستم مدیریت یادگیری مودل یک نرم افزار ال ام اس انعطاف

پذیر٬ (منبع باز) open source و رایگان است. با ۶۸ میلیون کاربر و ۵۵۰۰۰ سایت مودل در سراسر جهان٬ مودل یک پلتفرم آموزشی کاربر پسند برای کاربردهای آموزش الکترونیکی است که به نیازهای یادگیری افراد در همه سازمانها کمک میکند.

مودل در سال ۲۰۰۲ توسط مارتین دوگیزهام طراحی شد. مودل به عنوان یک پلتفرم برای آموزش آنلاین در هر مکانی طراحی شده بود که باعث تعامل٬ بحث و همکاری میشود. در سایت های عمومی یا خصوصی مودل٬ مربیان و کارمندان میتوانند دوره های آنلاین را ایجاد کنند و آنها را ارائه دهند به طوریکه فراگیران به اهداف آموزشی مورد نظر خود برسند.

امروزه٬ مودل توسط سازمانهایی مختلف و در بخش هایی غیر از آموزش استفاده میشود. به طور معمول٬ مودل توسط کسب و کارها٬ شرکتها و بیمارستانها برای یادگیری الکترونیکی ، آموزش از راه دور و در برخی موارد برای فرایندهای توسعه یافته کسب و کارها مورد استفاده قرار میگیرد. حال میخواهیم به برخی از مواردی که مودل در آنها استفاده شده است بپردازیم:

 • آموزش ایمنی در محل کار
 • روند استخدام و مصاحبه
 • توسعه دوره آنلاین
 • راه اندازی محصول و خدمات
 • آموزش و مدیریت بر اساس شایستگی
مودل (moodle)
مودل (Moodle)

چرا lms moodle بهترین lms جهان است؟

با ۶۸ میلیون کاربر در سراسر جهان٬ مودل توسط سازمانهایی در هر حوزه ای استفاده میشود. به دلیل کاربر پسند بودن٬ قابل تنظیم بودن و انعطاف پذیر بودن٬ مودل بهترین سیستم مدیریت یادگیری LMS جهان است نه به دلیل به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفتن.

مزایای استفاده از مودل

۱- مودل open source و رایگان است

lms moodle رایگان است زیرا یک نرم افزار open source است که تحت مجوز GNU General Public License توزیع شده است. کاربران و سازمانها دارای آزادی برای اجرا٬مطالعه٬ به اشتراک گذاری و تغییر نرم افزار برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد سازمانشان هستند. در حالیکه برخی از صاحبان سایت مودل تصمیم به پشتیبانی از مودل به طور کامل دارند٬ برخی دیگر وظیفه خاص خود را به ارائه دهندگان سرویس مودل میسپارند زیرا مقرون به صرفه تر است. نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه برای ارائه دهندگان خدمات مودل میشود بلکه همچنین به این معناست که شما مودل تخصصی را برای کسری از هزینه انجام آن در خانه خواهید داشت. در اینجا لیستی از خدماتی را که مودل ارائه میدهد را داریم:

 • مدیریت سرویس cloud hosting
 • پیاده سازی و راه اندازی مودل
 • یکپارچه سازی مودل و توسعه سفارشی
 • نصب پلاگین مودل
 • تم های مودل
 • مشاوره مودل
 • گزارش دهی سفارشی مودل

۲- مودل توسط یک جامعه جهانی پشتیبانی میشود

یکی از دلایلی که moodle بهترین lms در جهان است. این است که توسط یک جامعه جهانی توسعه دهندگان پشتیبانی میشود. مزیت بزرگی از نرم افزار منبع باز این است که کد برای بازرسی باز است به این معنی که توسعه دهندگان از سراسر جهان میتوانند به کد دسترسی پیدا کنند و آن را تغییر دهند تا امنیت بیشتری داشته باشد.همچنین به این معنی است که کد توسط کاربران واقعی مودل مورد بررسی قرار میگیرد. مزیت آن این است که مودل به طور مداوم توسط افرادی که از آنچه کاربران برای تجربه بهتر نیاز دارند٬ درک دارند و به این شکل به روز رسانی میشود.

مزیت نهایی استفاده از یک lms که توسط یکی از بزرگترین تیم های منبع باز در جهان مدیریت میشود این است که تعداد پایان ناپذیری از منابع یادگیری وجود دارد .

۳- مودل قابل تنظیم و انعطاف پذیر است

دلیل اصلی که سازمانها lms moodle را ترجیح میدهند در قابل تنظیم بودن و انعطاف پذیری آن است.باتوجه به open source بودن مودل ٬صدها پلاگین مودل وجود دارد که به شما امکان پیکربندی مودل را می دهد به نحوی که آن دقیقا به نحوی عمل میکند که شما میخواهید.

با بیش از ۵۰۰ پلاگین توسعه یافته توسط جامعه جهانی ٬فراگیران و مدیران این فرصت را دارند تا در محیط آموزشی جذاب و سرگرم کننده رشد کنند.

معرفی مودل
معرفی مودل

۹ راه استفاده از مودل در کسب و کار

هنگامی که سیستم مدیریت یادگیریمودل در سال ۲۰۰۲ برای موسسات آموزش عالی راه اندازی شد٬ بسیاری پیش بینی نکردند که مودل در دنیای شرکت ها محبوبیت پیدا میکنند.

مودل در سازمانها برای بدست آوردن نتایج قابل ملاحظه ای در کسب و کارشان استفاده میشود. مثال های بی شماری وجود دارد٬ اما ۱۰ نمونه از استفاده از مودل در کسب و کار را ادامه ببینید:

۱- استخدام توسط مودل

مودل توسط بسیاری از سازمانها برای استخدام کارمندان جدید استفاده می شود. اگر شما برای یک سازمان متوسط یا بزرگ کار کرده اید٬ روند استخدام شما احتمالا شامل حجم عظیمی از برگه ها و فرم هاست که باید پر شوند. با استفاده از مودل٬فرایند استخدام میتواند برای مدیران ٬کارآمد و برای استخدامی های جدید٬جذاب باشد. مدیران منابع انسانی به ویژه توانایی استخدام از طریق ماژول های مودل را کارآمدو موثر میدانند زیرا نتایج آزمون الکترونیکی را به طور جداگانه و فرد به فرد جدول بندی و تجزیه و تحلیل میشود.علاوه بر آن میتوان بر اساس نوع شغل درخواستی آنها را طبقه بندی و در دپارتمان های مختلف قرار داد.

۲- آموزش سازگار در مودل

مشابه دلیلی که مدیران منابع انسانی٬ مودل را کارآمد میدانند٬ مدرسینی که به فراگیران آموزش میدهند هم از توانایی های آموزش آنلاین مودل سپاسگزارند زیرا آنها به راحتی میتوانند ثابت کنند که چه کسی آموزش را تکمیل کرده است و چه کسی آن را تکمیل نکرده است همچنین ماژول های مودل به افرادی که موفقیت آمیز دوره های آموزشی خود را به پایان رسانده اند٬ پاداشی را میدهد.

۳- آموزش مبتنی بر صلاحیت در مودل

با استفاده از ماژول های مودل٬ مدیران آموزشی فرایندی را برای تعیین سطح یادگیرنده و تعیین میزان صلاحیت تعریف کرده اند. به این ترتیب٬ وقتی یک یادگیرنده ٬دوره آموزشی را در مودل به پایان برساند٬ هم یادگیرنده و هم مدیر آموزش میتوانند مهارت های بدست آمده را پس از پایان آموزش ببینند و میزان صلاحیت کسب شده به وضوح مشخص میشود.

۴- آموزش ایمنی در محل کار توسط مودل

همانند آموزش برای یکپارچگی در سازمان٬آموزش ایمنی در محل کار در مودل به شما اجازه می دهد تا بدانید که چه کسی دوره آمادگی اجباری را کامل کرده است و چه کسی آن را کامل نکرده است. با قابلیت اضافه کردن ویدئو٬ بحث کردن٬ آزمون آنلاین و منابع خارجی به دوره های آنلاین مودل خود٬ آموزش ایمنی را یادگیرنده میتواند در زمان و مکان مناسب تکمیل کند.

۵- توسعه دوره آنلاین در مودل

مودل ابزارهای زیادی برای ایجاد دوره های آنلاین، تعاملی و جذاب دارد. با استفاده از چندین ماژول برای آموزش های آنلاین و غیر آنلاین٬ فراگیران ابزارهای فراوانی برای یادگیری به صورت آنلاین و غیر آن دارند. با استفاده از ابزارهای ایجاد دوره در مودل٬ می توانید برنامه های eLearning را با سرعت دلخواه خودتان یا با سرعت تعیین شده بیاموزید ویا استراتژی یادگیری ترکیبی داشته باشید.

۶- محصولات و خدمات در مودل ارائه میشوند

در دنیای تجارت امروز٬ محصولات و خدمات به سرعت در حال به اصلاح و تغییر است٬ بنابراین مهم است که درک کنیم آموزش مربوط به محصول و خدمات٬ فرایند یکباره نیست. بلکه٬ دوره آموزش محصول٬ یک طرح آموزشی مداوم است که با تغییر مشتریان٬ ایجاد ویژگی های جدید یا دانش جدید تغییر می کند. مودل٬ آموزش کارمندان در تمام دپارتمان ها را آسان می سازد.

۷- انجمن های تخصصی (COE) و انجمن های عملکردی (COP) در مودل

COE و COP گروه های غیر رسمی از افراد درون جامعه کسب و کار هستند که دارای اهداف و منافع مشترکی هستند و با یکدیگر همکاری میکنند تا از یکدیگر یاد بگیرند. مودل به طور معمول در سازمانها برای کمک به کارمندان برای ارتباط با متخصصان در مورد موضوعات خاص مورد استفاده قرار میگیرد. در این COE و COP ها٬ کاربران می توانند سئوالاتی را مطرح کنند یا در گفتگو ها جستجو کنند تا اطلاعاتی را که می خواهند به دست آورند.

۸- آموزش مداوم در مودل

با توجه به اینکه lms moodle برای آموزش عالی طراحی شده است٬ بسیاری از سازمان ها از مودل استفاده می کنند تا فرصت های تحصیلی را برای کارمندانشان ایجاد کنند تا به آنها کمک کند تا ارتقاء شغلی داشته باشند. مشتریان زیادی بوده اند که دوره های آموزش رهبری٬ آموزش مدیریت و حتی دوره های دبیرستان را برای ارتقاء شغلی گذرانده اند.

۹- آموزش مشتری و شرکا در مودل

یکی از موارد مهم در مورد مودل این است که کاربران برای دسترسی به دوره های مورد نظر میتوانند به راحتی برای خود یک پروفایل بسازند و به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشند. این مورد باعث میشود که آموزش مشتریان و شرکای تجاری با کمترین هزینه انجام شود.

۹ راه استفاده از مودل در آموزش

آموزش مجازی با مودل
آموزش مجازی با مودل

در ابتدا مودل برای محیط آموزش پیشرفته در ذهن طراحی شده بود٬ اما به سرعت گسترش یافت تا در نهایت تمامی حوزه های آموزشی را پوشش داد. مودل محیطی جذاب برای هر سطح سیستم آموزشی است. حال میخواهیم به مواردی که در آموزش از مودل استفاده میشود بپردازیم:

 1. کلاس سنتی با جهان آنلاین ادغام شده است و دانش آموزان باید بدانند چگونه در این محیط یادگیری ترکیبی کار کنند. مودل نقطه شروع امن برای دانش آموزان جوان برای شروع در دنیای آنلاین است. مودل به آنها مهارت های رایانه ای پایه مانند تایپ کردن٬ ارسال ایمیل٬ کار با pdf٬ کار کردن با فیلم های آنلاین و فایل ها و غیره را آموزش میدهد.

 2. دانش آموزان را درگیر و علاقه مند نگه داشتن٬ می تواند یک مبارزه عظیم برای معلمان٬ به ویژه در سطح ابتدایی و راهنمایی باشد. مودل توانایی ترکیب بازی ها در دوره های آموزشی را دارد (به این مورد gamification میگویند). این بازی ها مرحله ای هستند و یادگیرندگان را مشتاق و علاقه مند نگه میدارند و آنها را تشویق به شرکت در دوره ها می کنند.
 3. رتبه بندی را میتوان در مودل از طریق moodle gradebook انجام داد.
 4. در مودل٬ شما میتوانید عناصر چند رسانه ای مانند ویدئو٬صدا و پاور پوینت ها را در دوره ها اضافه کنید.
 5. مودل یک سیستم lms عالی برای دوره های آموزشی عالی است زیرا یک جریان ثابت ارتباطات ایجاد میکند که ضروری هم است.lms moodle دارای پیام ها٬چت ها٬نظرات و پست های وبلاگ برای دانش آموزان و معلمان برای ارتباط در خارج از کلاس است.
 6. در کنار همه موارد گفته شده٬ مودل همکاری و کار گروهی را تقویت و تشویق میکند. ویژگی ها ارتباطی ذکر شده در بالا (پیام ها٬ چت ها ٬بحث ها) به دانشجویان اجازه میدهد با یکدیگر همکاری کنند٬ ایده ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و در صورت لزوم سئوالات را پاسخ دهند و یا سئوال بپرسند.
 7. در آموزش عالی٬ ابزارهای آموزشی و منابع تکمیلی به اندازه سخنرانی های کلاس درس ضروری هستند. در مودل٬ شما به راحتی میتوانید منابع٬ مقالات٬ فیلم ها٬ تصاویر و هر چیز دیگری که دانش آموزان ممکن است نیاز به تکمیل درس و تکالیف داشته باشند٬ را آپلود کرده و به اشتراک بگذارید.
 8. در مودل ٬ ارسال تکالیف به ساعات موسسه آموزشی محدود نمی شود بلکه شما میتوانید تکالیف خود را در مودل در هر زمانی٬ از جمله تعطیلات آخر هفته٬ صبح زود و یا دیر وقت شب ارسال کنید.
 9. مودل ٬ آموزش الکترونیکی از طریق موبایل (eLearning) را پیشنهاد میدهد و همچنین دستگاه های متعددی هستند مانند لپ تاپ٬تب لت و گوشی های هوشمند که قابل حمل هستند و بدین شکل در هر مکانی میتوانید به دوره های آموزشی دسترسی داشته باشید. دوره های آموزشی خود را در خانه٬اتوبوس٬در محل کار و ... تکمیل کنید.


10 تا از بهترین پلاگین های نرم افزار مودل moodle

از میان صد ها پلاگین نرم افزار moodle که توسط یک جامعه منبع باز ایجاد شده است، می توانید پلاگین هایی را که برای دوره های آموزش مجازی خود و یادگیرنده های شما مناسب هستند را انتخاب کنید. این انتخاب ممکن است کمی برای شما چالش برانگیز باشد. برای آسان تر کردن کار شما، 10 پلاگین برتر نرم افزار مودل moodle موجود را در اختیار شما قرار می دهیم تا به شما کمک کند تا سیستم آموزش مجازی lms خود را برای رسیدن به اهداف آموزشی یا یادگیری مورد نظرتان بهبود دهد.


یک- Completion Progress : جریان تکمیل

این افزونه محبوب مدیریت زمان، کمک خوبی برای دانش آموزانی است که از یادآورهای بصری بهره مند هستند. برای فعالیت هایی که تکمیل شده اند یا در حال تکمیل هستند، بلوک جریان تکمیل رنگی می شود و به معلم ها اجازه می دهد بر روند تکمیل فعالیت ها نظارت کنند به گونه ای که آن ها می توانند مداخله کنند و به دانش آموزانی که در معرض خطر افتادن هستند کمک کنند. این ویژگی همچنین تنظیمات نوآورانه و مفیدی برای تکمیل فعالیت و پیشرفت را ارائه می دهد.


دو- Essential (تم)

دارنده رتبه یک در میان تم هایی که برای استفاده در سایت، توسط هزاران کاربر نرم افزار مودل دانلود و آزمایش و استفاده شده است. و دلیل آن طرح تمیز و قابل تنظیم آن است. همان طور که خود سایت مودل یعنی Moodle.org توضیح می دهد، Essential به گونه ای طراحی شده است که "تا حد ممکن کوچگترین شباهتی به Moodle نداشته باشد"، بنابراین ممکن است حتی به عنوان صفحه اصلی یک شرکت نیز استفاده شود. قابلیت استفاده از فونت های گوگل وب را دارد، و کل تم رنگ آن را می توان با استفاده از تنظیمات تم تغییر داد.


سه- Offline Quiz: آزمون آفلاین

ماژول پلاگین آزمون آفلاین، آزمون های انتخاب چند گزینه ای را به رابط نرم افزار Moodle اضافه می کند. در آزمون های آفلاین، دانش آموزان می توانند پاسخ سوالات را علامت بزنند و پاسخ های آن ها به وسیله ی ماژول آزمون آنلاین، به صورت خود کار ارزیابی و درجه بندی می شود. معلمان می توانند از پلاگین آزمون آفلاین به طور مشابهی برای ایجاد آزمون آنلاین مودل نیز استفاده کنند.


چهار- فرمت Onetopic

بر اساس قالب استاندارد نذم افزار مودل، فرمت Onetopic اجازه ایجاد یک صفحه نمایش را می دهد که نمایشی با قابلیت آسان بودن حرکت دارد. بدین گونه که هر موضوع را در یک برگه تنها نمایش می دهد- در حالی که یک برگه را برای ارتباط با منابع را باز نگه می دارد.


پنج- Interactive Content- H5P : محتوای تعاملی

محتوای قدرتمند و رایگان در داخل سایت lms شما تولید می شود، قادر به تولید آزمون ها، ویدئو تعاملی و کلاژ ها می باشد، همچنین محتوای تعاملی H5P به شما اجازه می دهد تا به صورت مجدد از محتوا استفاده کنید و آنها را به اشتراک بگذارید و حتی روی آن تغییراتی مانند ترجمه به زبان های دیگر انجام دهید. این پلاگین منبع باز، رایگان برای استفاده، سازگار با HTML5 و بسیار ریسپانسیو است.


شش- Grade Me

Grade Me، یک پلاگین مفید، به خصوص برای معلمان، برای دسترسی و مشاهده تمام تکالیف و سوالات آزمون توسط دانش آموزان در همان گروه ارسال شده است و هنوز رتبه بندی نشده است می باشد.


هفت- قالب Socialwall

تبدیل یک دوره Moodle به یک پلت فرم یادگیری اجتماعی با استفاده از یک جدول زمانی پست ها، فیلتر کردن و ادغام فعالیت ها و منابع نرم افزار مودل، همه با یک رابط مشابه که استفاده از آن را آسان می کند. مانند فیس بوک، قالب Socialwall به معلمان اجازه می دهد تا پلاگین را انتخاب کرده و با توجه به کاربر پسند بودن زیاد آن، از آن به درستی استفاده کنند.


هشت- HotPot

یک ماژول فعال که به معلمان اجازه می دهد که آزمون ها را از Hot Potatoes و TexToys در نرم افزار مودل ایجاد و آپلود کنند. HotPot به مدرس ها دسترسی به تعدادی از گزارش ها را می دهد . گزارش هایی که مثلا نشان می دهند چگونه سوالات فردی پاسخ داده شده اند و آمار نتایج و نمرات ازمون های انلاین یادگیرنده ها را ارائه می دهد.


نه- تم Moove

این یک موضوع مدرن است که باعث می شود محیط های الکترونیکی آموزش الکترونیکی، هم برای دانش آموزان و هم معلمان تمیز تر، ساده تر و بصری تر باشد. Moove دارای یک طرح بصری و رنگی است که به کاربران امکان می دهد که از حداکثر فضای خود استفاده کنند و ستون های دو طرف را برای تمرکز بر محتوای اصلی به حداقل برسانند.


ده- Zoola Analytics

Zoola Analytics بیش از یک افزونه و پلاگین ساده است. Zoola Analytics یک ابزار قوی برای تجزیه و تحلیل و گزارش سیستم آموزش الکترونیکی lms است، که به کاربران اجازه می دهد تا داده های آنلاین و بلادرنگ یادگیری را برای ارزیابی ارزش آموزش الکترونیک و کنترل اطلاعات ارزشمند به دست آورند. این پلاگین به کاربران خود امکان ایجاد گزارش های سفارشی برای استفاده بهتر و به دست آوردن بینشی بهتر از داده ها، و جریان کار خودکار برای بهینه سازی فرآیندهای تصمیم گیری را می دهد. این ابزار با هدف استفاده در سیستم های Moodle و Totara ساخته شده است.

کارشناسان مجرب و خبره ما پاسخگوی سئوالات شما در حوزه مودل و نحوه استفاده از آن برای آموزش lms moodle می باشند. در صورت تمایل به گرفتن مشاوره در هر یک از موارد ذیل با ما در ارتباط باشید:

 • امکانات "مودل فارسی" و " نرم افزار ال ام اس مودل"
 • تعرفه "آموزش نرم افزار moodle" و "آموزش نصب مودل"
 • کاربردهای "نرم افزار مودل چیست" و شرایط "آموزش کار با مودل" چیست؟
 • مزیت های "مودل lms" و "موبایل مودل"
 • بهترین روش استفاده از "نرم افزار moodle چیست" و "دوره آموزشی moodle" چه مدت طول می کشد
 • آشنایی با " سیستم مودل" و "دانلود نرم افزار مودل"
 • مزایای بکارگیری " moodle فارسی" و نحوه نصب و راه اندازی "نرم افزار moodle"
 • مشخصات فنی "نرم افزار مودل" و نحوه استفاده از "راهنمای مودل moodle"
 • هزینه "دوره آموزشی مودل" و "قیمت نرم افزار مودل" و "آموزش moodle فارسی"
مشاوره رایگان بگیرید

منبع:پافکو

https://pafcoerp.com/-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-/articleid/394/%d9%85%d9%88%d8%af%d9%84-moodle


جستو خبر ومقاله

person

جستجو دوره