مقاله های مرتبط با فضای مجازی- آموزش مجازی سرآمد

با عنایت به سرعت پیشرفت فضای مجازی ،با مطاله مقاله ها زیر خود را به روز نمایید

سامانه آزمون آنلاین چیست؟ چگونه کار می کند؟ هدف آن چیست؟
سامانه آزمون آنلاین چیست؟ چگونه کار می کند؟ هدف آن چیست؟

سامانه آزمون آنلاین چیست؟ چگونه کار می کند؟ هدف آن چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سامانه آزمون آنلاین چیست؟

آزمون آنلاین یا آزمون الکترونیکی یک امتحان است که به صورت اینترنتی برای سنجش دانش شرکت کننده ها در یک موضوع برگزار می شود. پیش از این

افراد برای شرکت در یک آزمون مجبور بودند به طور هم زمان در یک کلاس جمع شوند. با سامانه آزمون آنلاین، دانش آموزان می توانند امتحان را به صورت آنلاین، در زمانی که خود می خواهند و با دستگاه خود، صرف نظر از جایی که آنها زندگی می کنند، انجام دهند. کافیست به اینترنت و یک مرورگر دسترسی داشته باشند. انواع نرم افزارهای کلاس مجازی از جمله نرم افزار آموزش مجازی LMS نیز ، قابلیت برگزاری ازمون انلاین دارد که به به شرکت کننده های دوره های آموزش از راه دور این امکان را می دهد که بتوانند از طریق اینترنت در امتحان های آزمایشی شرکت کنند.
سامانه آزمون آنلاین
سامانه آزمون آنلاین


سامانه آزمون آنلاین چگونه کار می کند؟

معلم یا سازنده دوره آموزش الکترونیکی ، یک حساب کاربری در سازنده آزمون درست می کند. در چنین سیستم امتحانی می توانید سوالات را ایجاد کنید و آن ها را به امتحان اضافه کنید. می توانید بین سوالات چند گزینه ای یا سوالات تشریحی انتخاب کنید. آزمون آنلاین با یک لینک به دانش آموزان ارائه می شود، آن ها ثبت نام می کنند و می توانند امتحان را بگیرند. آن ها می توانند نتایج امتحان خود را بلافاصه پس از آن ببینند.

مراحل زیر، روندی را که برای کار با یک سامانه آزمون آنلاین باید طی کنید را نشان می دهد.

 • یک نرم افزار آزمون انلاین پیدا کنید

گام اول برای شما پیدا کردن یک نرم افزار آزمون آنلاین است. برای این کار می توانید در اینترنت جست و جو کنید و انواع مختلف نرم افزارهای آزمون آنلاین را ببینید. شما می توانید با نرم افزار ما شروع به ایجاد ازمون انلاین کنید.

 • آزمون را تنظیم کنید
 • آزمون را به اشتراک بگذارید
 • پیشرفت را ردگیری و ارزیابی کنید

بعد از انجام آزمون توسط شرکت کننده ها، برگزار کننده قادر به دیدن پیشرفت شرکت کننده ها می باشد. شما قادر به مشاهده آمار هر کاربر هستید و با یک دید کلی نیز می توانید عملکرد کلی گروه را مشاهده کنید.


مزایا و محدودیت های یک سامانه آزمون آنلاین چیست؟

مزیت بزرگ آزمون آنلاین برای هر دو فرد دانش آموز و معلم، کاهش هزینه ها و زمانیست که باید صرف آن شود، و بزرگترین محدودیت آن این است که شما برای استفاده از یک سامانه آزمون آنلاین باید آنلاین باشید، برای همین هم نام آن "آنلاین" است.


یک سیستم آزمون آنلاین مزایای زیر را دارد:

در مصرف کاغذ صرفه جویی می کند: شما مجبور نیستید امتحان را برای دانش آموزان خود چاپ کنید. و این موجب صرفه جویی در مصرف کاغذ و در نتیجه زنده ماندن درختان می شود که همه را خوشحال می کند.

در زمان صرفه جویی می کند: اگر در آزمون خود تنها از سوالات چند گزینه ای استفاده می کنید، مجبور نیستید آن را خودتان تصحیح کنید. سامانه آزمون آنلاین خود آن را به طور خودکار تصحیح می کند. همچنین توزیع امتحان به هیچ وجه وقت شما را نخواهد گرفت. کافیست آدرس ایمیل دانشجویان خود را وارد کنید و آن ها را به آزمون دعوت کنید. آنها پس از امتحان فوراً نتیجه را دریافت خواهند کرد.

هزینه های شما را کاهش می دهد: لازم نیست کاغذ بخرید. ارسال ایمیل رایگان است. همچنین بالاتر از همه این ها شما در تدارکات صرفه جویی می کنید: دانش آموزان شما مجبور نیستند در کلاس درس برای امتحان شرکت کنند. آنها می توانند آن را در یک زمان مشخص از دستگاه خود انجام دهند. شما مجبور نیستید کلاس درس اجاره کنید، همچنین لازم نیست یک نفر را به عنوان مراقب امتحان استخدام کنید.

هزینه های دانش آموزان را کاهش می دهد: دانش آموزان مجبور نیستند برای انجام امتحان به یک مکان خاص بروند یا سفر کنند. بنابراین حتی گرفتن امتحان از دانش آموزان مناطق دور افتاده نیز با کمترین هزینه امکان پذیر خواهد بود.

امنیت بیشتری دارد: شما می توانید یک بانک سوال بزرگ با تعداد زیادی سوال ایجاد کنید. برای هر دانش آموز یک مجموعه سوال گزینشی تصادفی از بانک سوال ارائه می شود. بنابراین احتمال اینکه شرکت کننده ها بخواهند جواب ها را باهم به اشتراک بگذارند خیلی کم خواهد شد.


معایب و محدویت های یک سامانه آزمون آنلاین موارد زیر هستند:

 1. باید در نظر داشته باشید که دانش آموزان آزمون را در دستگاه خود و در زمان خودشان، بدون آنکه کسی مراقب آن ها باشد انجام خواهند داد، بنابراین شما باید سوالات خود را متناسب با این وضعیت طرح کنید. باید سوالاتی را مطرح کنید که نتوان پاسخ آن ها را به راحتی از کتاب ها یا اینترنت پیدا کرد. یا اینکه می توانید برای هر سوال یک تایمر قرار دهید که شرکت کننده زمان برای جست و جو و تقلب نداشته باشد.
 2. بررسی و تصحیح سوالات تشریحی به صورت خودکار امکان پذیر نیست، بنابراین باید آن ها را خودتان تصحیح کنید.
 3. کلاً آزمون آنلاین در بحث تقلب کمی مستعد تر است. بنابراین در راه اندازی سیستم آزمون آنلاین خود باید آن را در نظر داشته باشید. آیا می خواهید نتایج را بلافاصله بعد از نتیجه به اشتراک بگذارید؟ در این صورت می توانید یک بانک سوال برای حل مشکل تقلب تنظیم کنید.


اهداف سامانه آزمون آنلاین

اهداف سامانه آزمون آنلاین
اهداف سامانه آزمون آنلاین


آزمون آنلاین در قرن دیجیتال محبوب شده است. اهدافی که یک سیستم آزمون آنلاین دنبال می کند چیست؟


کاربرپسند بودن

سیستم های کاربر پسند نه تنها برای تولید کننده آن، بلکه برای شرکت کنندگان نیز لازم است. "بصری بودن" کلید این قضیه است. یکی از بهترین نمونه ها برای کاربرپسندی رابط کاربری آیفون است. در عین حال که امکانات و گزینه های زیادی دارد اما هنوز چیزی است که شما بدون نیاز به یک کتاب می توانید از آن استفاده کنید. البته یک سیستم آزمون آنلاین متفاوت است، اما شباهت هایی هم دارد. هنگامی که یک سیستم آزمون آنلاین کاربر پسند نیست، مربی ها و شرکت کنندگان به سمت یک سیستم دیگر خواهند رفت و این چیزی است که شما نمی خواهید اتفاق بیافتد.


طراحی ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو رویکردی است که طراح وب می خواهد با آن به یک تجربه وب مطلوب برای طیف وسیعی از دستگاه ها دست یابد. یک سایت ریسپانسیو خود را با اندازه صفحه نمایش بدون آسیب رساندن به خوانایی متن یا قابلیت استفاده رابط کاربری تنظیم می کند.


ارائه انواع سوالات متعدد

چند گزینه ای ها، پر کردن جاهای خالی و سوالات تشریحی. این ها گزینه هایی هستند که می توانید با سیستم آزمون آنلاین ما استفاده کنید. داشتن چند گزینه برای بررسی انواع مختلف دانش ضروری است. همه ارزیابی ها نمی توانند با سوالات چند گزینه ای بررسی شوند.


انتشار امتحان خودکار

آیا می خواهید امتحان شما برای همه کاربران باشد یا برای گروهی از کاربرانی که از قبل مشخص کرده اید؟ آزمون آنلاین می تواند تنها برای افرادی که به آزمون دعوت شده اند و دارای نام کاربری و رمز عبور هستند باشد. اگر آزمون شما برای همگان رایگان است، می توانید یک لینک برای شرکت در آزمون بسازید.

بررسی خودکار پاسخ های آزمون

بررسی تمام پاسخ ها بسیار وقت گیر است. بنابراین، داشتن پاسخ ها به صورت خودکار و بررسی فوری پاسخ ها مقدار زیادی در وقت صرفه جویی خواهد کرد. علاوه بر مربی و سازنده دوره، شرکت کننده ها نیز مجبور نیستند برای نتایج امتحانات خود صبر کنند. یک تیر با دو نشان!


گزارش آنالیز عملکرد

گرفتن نتایج و آمار خوب برای داشتن یک دید کلی از عملکرد خوب است. کدام کاربران بهترین امتیاز را دارند؟ در چه سؤالاتی کاربران کمترین امتیاز را داشتند؟ این همه با ابزاری که ما در اختیار شما می گذاریم امکان پذیر است. حتی بهتر از آن؟ مدیران می توانند نتایج و آمار را در یک فایل اکسل استخراج کنند.


چه کسی از یک سیستم آزمون آنلاین استفاده می کند؟

سامانه آزمون آنلاین برای چه کسانی است
سامانه آزمون آنلاین برای چه کسانی است


همه کسانی که نیاز دارند از گروهی از دانش آموزان امتحان بگیرند به یک سیستم آزمون آنلاین نیاز دارند. محدوده مشتریان ما شامل مدارس، معلم ها و شرکت ها می باشد.


ویژگی های معمول یک سیستم آزمون آنلاین چیست؟

بدیهی است که یک سامانه آزمون آنلاین باید بتواند ازمون انلاین ایجاد کند و سوال بسازد. ترجیحا بتوانید یک بانک سوال داشته باشید. و شما قادر باشید که زمانی را که شرکت کننده اجازه مشاهده یا انجام آزمون را دارد تنظیم کنید. این ویژگی ها تنها اصول اولیه هستند. ویژگی هایی که یک سامانه آزمون آنلاین می تواند داشته باشد تیتروار در ادامه آورده شده است.

 • ساخت آزمون ها
 • آسان برای استفاده
 • داشتن انواع مختلف سوالات
 • داشتن بانک سوالات
 • استفاده از برچسب سوالات : سوالات را برای آنالیز بانک سوال خود برچسب زنی کنید. برچسب ها را ایجاد کنید، برچسب های مناسب برای هر سوال اختصاص دهید. از این برای تجزیه و تحلیل پیشرفته بانک سوالات خود استفاده کنید.
 • تنظیم قوانین : قوانین امتحان خود را تنظیم کنید. قوانین مربوط به پاس شده در دوره یا افتادن در آن. اینکه شرکت کننده ها می توانند پاسخ های خود را قبل از ثبت نهایی مرور کنند یا نه. آیا بعد از هر سوال بازخورد دریافت کنند یا نه. یا اینکه برای آزمون تایمر قرار دهید یا نه. امکانات زیادی وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید.

منبع:پافکو

https://pafcoerp.com/-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-/articleid/399/%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa


جستو خبر ومقاله

person

جستجو دوره