مقاله های مرتبط با فضای مجازی- آموزش مجازی سرآمد

با عنایت به سرعت پیشرفت فضای مجازی ،با مطاله مقاله ها زیر خود را به روز نمایید

نرم افزار bigbluebutton
نرم افزار bigbluebutton

نرم افزار bigbluebutton

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نرم افزار BigBlueButton تعامل کاربران با یکدیگر را از طریق ویژگی هایی همچون قابلیت یادداشت نویسی٬ رای گیری٬ بخشی برای استراحت (breakout rooms). نرم افزار BigBlueButton سازگار با JAWS و

dir="LTR">NVDA است و از آنلاین یادداشت گذاشتن پشتیبانی می کند. همانطور که گفته شد نرم افزار BigBlueButton یک پروژه منبع باز تحت مجوز LGPL است. برنامه نویس میتواند اسلایدهای پاورپوینت را آپلود کند٬ در whiteboard یادداشت بنویسد٬ یک نظرسنجی را شروع کند و کنفرانس را برای همه به اشتراک بگذارد.

تاریخچه

در سال ۲۰۰۷ ٬ پروژه BigBlueButton در دانشگاه Carleton آغاز شد. اولین نسخه توسط Richard Alam و تحت نظارت Tony Bailetti نوشته شده بود. در سال ۲۰۰۹ Richard Alam ٬ Denis Zgonijanin و Fred Dixon کد BigBlueButton را در کد google آپلود کردند وNetworkBlindside را تشکیل دادند. برای شرکتی که به دنبال مدل تجارت الکترونیکی (E-commerce) منبع باز برای ارائه خدمات و پشتیبانی هست٬ استفاده از BigBlueButton مناسب است.

در سال ۲۰۱۰ توسعه دهنده های اصلی یک تخته سفید (white board) برای آپلود کردن ارائه اضافه کردند. Jeremy Thomerson یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) اضافه کرد که نرم افزار BigBlueButton پس از آن بتواند با Sakai٬ WordPress٬ Moodle 1.9 ٬Moodle 2.0٬ Joomla٬Redmine٬Drupal٬Tiki Wiki CMS Groupware٬Foswiki و LAMS ادغام شود. در سال ۲۰۱۱ توسعه دهندگان اصلی اعلام کردند که توانایی ضبط و پخش را به نرم افزار BigBlueButton اضافه کرده اند. آخرین نسخه منتشر شده از نرم افزار BigBlueButton ٬ نسخه 2.0 است.

ویژگی ها

همانطور که گفته شد٬ نرم افزار BigBlueButton از اشتراک صوتی و تصویری٬ ارائه با قابلیت های توسعه یافته تخته مانند اشاره گر٬ زوم کردن و ... ٬ گفتگوهای متنی خصوصی و عمومی٬ اشتراک گذاری دسکتاپ٬ VOIP (voice over IP) با استفاده از FreeSWITCH و ارائه اسناد به صورت PDF پشتیبانی میکند.

علاوه براین٬ کاربران ممکن است به وب کنفرانس در یکی از دو نقش وارد شوند: بیننده یا ناظر.

به عنوان یک بیننده٬ کاربر می تواند به کنفرانس صوتی (voice conference) بپیوندند٬ وب کم خود را به اشتراک بگذارد و با دیگران چت کند.به عنوان یک ناظر٬ یک کاربر ممکن است دیگران را غیرفعال/فعال کند٬ هر کاربری را از جلسه حذف کند و هر کاربری را ارائه دهنده فعلی کند. ارائه دهنده ممکن است اسلایدها را آپلود کند و ارائه را کنترل کند.

اگرچه مولفه های آن منبع باز هستند و در دسترس همگان است٬ مشتری BigBlueButton به پلاگین مرورگر برای پلت فرم Adobe Flashوابسته است. سرور BigBlueButton در Ubuntu 10.04 64-bit اجرا می شود و می تواند از طریق کد منبع یا بسته های Ubuntu نصب شود. نرم افزار BigBlueButton همچنین قابل دانلود است مانند یک ماشین مجازی (VM) که از طریق VMware Player در کامپیوتر های شخصی و کامپیوتر هایی با سیستم عامل یونیکس و در سیستم عامل های مک از طریق VMWare Fusion پیاده سازی میشود.

سرورBigBlueButton همچنین می تواند در محیط ابر (cloud) مانند Amazon EC2 پیاده سازی شود. با نرم افزار BigBlueButton شما می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • تعیین تاریخ عضویت که در تقویم moodleنشان داده میشود
 • وقتی که کاربری به جلسه می پیوندد٬ یک پیام خوش آمدگویی سفارشی ایجاد می شود.
نرم افزار bigbluebutton
نرم افزار bigbluebutton
 • نرم افزار BigBlueButton در دسکتاپ خودتان راه اندازی میشود.
 • محدود کردن فراگیران از ورود به دوره آموزشی تا زمانی که معلم به کلاس نیامده
 • نظارت بر دوره های آموزشی فعال و پایان دادن به هر جلسه
 • ضبط و پخش سخنرانی های خودتان
 • مدیریت و دسترسی به سخنرانی های ضبط شده(نیاز به نصب افزونه recordingsbn)
 • لینک دهی هر جلسه کلاس به دوره های ضبط شده در نرم افزار
 • BigBlueButtonامکان برقراری ویدئو کنفرانس

دلایل مناسب بودن نرم افزار BigBlueButton برای موسسات آموزشی

ابزاری مناسب برای معلمان

نرم افزار BigBlueButton به معلمان اجازه می دهد تا صدای خود٬ اسلایدها٬ چت٬ فیلم ها و صفحه نمایش خود را با دانش آموزان به اشتراک بگذارید. نظرسنجی های در این سامانه آموزش مجازی باعث میشود که دانشجویان درگیر شوند و سخنرانی های خود را ضبط کنند به این معنی است که می توانید برای مرور مفاهیم آموزش داده شده٬ آنها را در دسترس داشته باشید.

تخته برای ارائه دهندگان و گروه ها

ابزار تخته نرم افزار bigbluebutton

ابزار white board نرم افزار BigBlueButton

هنگام استفاده از ابزار تخته در نرم افزار BigBlueButton ٬ نکات مهم به طور اتوماتیک به دانش آموزان به صورت آنلاین نمایش داده می شود. ارائه دهندگان همچنین توانایی زوم کردن، برجسته کردن و نوشتن در اسلاید های ارائه ها را دارند که نکات مهم را نشان می دهند.

هرکس میتواند یک وب کم را به اشتراک بگذارد

هیچ محدودیتی در تعداد وب کم هایی (تنها با پنهای باند محدود شده) که میتوانید در یک جلسه به اشتراک بگذارید٬ وجود ندارد.

 • نرم افزار BigBlueButton یک نرم افزار منبع باز است٬ بنابراین هیچ هزینه ای برای توسعه آن صورت نگرفته است.
 • علاوه برآن٬ توسعه دهندگان می توانند API کامل را سفارشی کنند و آن را با سیستم آموزش الکترونیکی lms ادغام کنند.
 • نرم افزار BigBlueButton به آموزش آنلایننیز از طریق وب کنفرانس کمک می کند.
 • کاربران می توانند اسناد٬فایل های صوتی و تصویری را برای یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 • ارائه دهندگان در نرم افزار BigBlueButton میتوانند pdf یا هر کدام از اسناد مایکروسافت آفیس را نمایش دهند .
 • ارائه دهندگان مفاهیم و نکات مهم را باقابلیت سفارشی تخته BigBlueButton نمایش دهید.
 • یادگیرندگان می توانند از طریق یک چت خصوصی یا عمومی با اساتید یا سایر کاربران ارتباط برقرار کنند.
 • نرم افزار BigBlueButton به کاربران امکان ضبط وبینارو سخنرانی ها را برای مرور و درک بهتر محتوای گفته شده٬ می دهد.
 • دیگر ویژگی های مفید نرم افزار BigBlueButton عبارتند از اشتراک گذاری رایانه٬ رای گیری٬ WebRTC(Web Real Time Communication) ٬ ویدئو کنفرانس و کنفرانس صوتی.

کاربردهای نرم افزار BigBlueButton

کلاس مجازی (Virtual Class Room)

کلاس مجازی (VCR) همانطور که از نامش مشخص است٬ یک کلاس است که دانش آموزان و معلمان در یک شبکه با استفاده از اینترنت و یا اینترانت بهم لینک شده اند و در حالیکه کیلومتر ها از هم فاصله دارند آموزش آنلاین٬ صورت میگیرد. نرم افزار BigBlueButton به تمام سازمان ها و موسسات آموزشی این امکان را می دهد تا کلاس ها و دوره های آموزشی را همراه با قابلیت های منحصر به فرد در اینترنت برگزار کنند و مشکلاتی را که در برگزاری دوره های آموزشی به صورت سنتی پیش می آمد را برطرف کند.

کلاس های آنلاین با بهره گیری از فناوری و ابزارهای جدید و پیشرفته به فراگیران، صرف نظر از سن و محل زندگیشان، مطالب آموزشی را با کیفیت بالای ارسال صدا و تصویر وبدون نیاز به سرعت بالا آموزش می دهد. همچنین آموزش الکترونیکی یا e-learning توسط نرم افزار های تحت وب همچون سیستم مدیریت آموزشی (lms) و سیستم مدیریت محتوای آموزشی ( (lcms صورت می گیرد.

جلسات کاری تحت وب (Web Meeting)

جلسات کاری تحت وب
جلسات کاری تحت وب با استفاده از bigbluebutton

جلسه کاری تحت وب، زمانی کاربرد دارد که مردم از نقاط مختلف دنیا٬ از صدا ویدئو ومتن برای ارتباط آنلاین در جلسات کاری استفاده می کنند. در اینگونه جلسات افراد بدون نیاز به حضور فیزیکی در یک مکان٬ اطلاعات و داده ها را با هم به اشتراک می گذارند. در واقع زمانی که در یک سازمان٬ اعضایی در نقاط مختلف جغرافیایی هستند و یا در مسافرت های دور هستند از طریق این نرم افزار می توانند با یکدیگر همکاری کنند و همچنین می توانند با استفاده از ابزار وب کنفرانس٬ جلسات آنلاین را برگزار کنند. بدین شکل هزینه های سازمان کاهش پیدا می کند و به بهره وری بهتری میرسیم زیرا تعاملات مدیران و کارکنان بیشتر می شود.

وب کنفرانس (Web Conference)

وب کنفرانس به یک ارتباط صوتی و تصویری میان دو یا چند دستگاه همانند رایانه با استفاده از وب گویند.وب کنفرانس امکان به اشتراک گذاری آنلاین صفحه نمایش کامپیوتر ها٬ برنامه های کاربردی و محتوای الکترونیکی بین دو یا چند رایانه یا گوشی های همراه را می دهد.در این گونه ارتباطات یک مرکز اصلی وظیفه مدیریت و برقراری ارتباطات را بر عهده دارد که به عنوان سرور وب کنفرانس شناخته میشود.

آموزش الکترونیکی (E Learning)

شیوه آموزشی است که از زمان پیدایش اینترنت ایجاد شده است و این شیوه نوین پس از آن گسترش یافته است و از قابلیت های آن استفاده شده است و در حقیقت تکامل یافته شیوه آموزش از راه دور است و برطرف کننده نیازهای انسان خواهان یادگیری است. خصوصاً اینکه زمان و مکان در این شیوه آموزش تاثیر گذار نیست. در واقع آموزش الکترونیک٬ استفاده از تکنولوژی های الکترونیکی برای دسترسی به برنامه درسی در خارج از شیوه سنتی آموزش است. معمولا دوره ای است که کاملاً آنلاین آموزش داده می شود.

وبینار (Webinar)

وبینار
وبینار با استفاده از bigbluebutton

کلمه وبینار ترکیب دو کلمه وب و سمینار است و به معنای آموزش و یا ارائه ای است که از طریق وب صورت می گیرد. وبینار ها میتوانند به صورت یکطرفه ارائه شوند بدین شکل که مدرس محتوای مورد نظر را بیان میکند و دانشجویان مطالب را می بینند و می شنوند که در این حالت تعاملی وجود ندارد.از طرف دیگر وبینار ها میتوانند به صورت تعاملی برگزار شوند بدین شکل که فراگیران نیز بتوانند سئوال بپرسند٬ نظر بدهندو...سیستم وب کنفرانس امکان وبینارهای یکطرفه و تعاملی را به سازمانها میدهد. در واقع وبینار همایشی است که در محیط وب و به صورت مجازی برگزار گردد.

منبع:پافکو

https://pafcoerp.com/-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-/articleid/402/%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-bigbluebutton


جستو خبر ومقاله

person

جستجو دوره