مقاله های مرتبط با فضای مجازی- آموزش مجازی سرآمد

با عنایت به سرعت پیشرفت فضای مجازی ،با مطاله مقاله ها زیر خود را به روز نمایید

مدیریت دانش و سیستم مدیریت یادگیری
مدیریت دانش و سیستم مدیریت یادگیری

مدیریت دانش و سیستم مدیریت یادگیری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


در این مطلب، یک راهنمای مختصر درباره مدیریت دانش و ارتباط آن با هر محل کار، و همچنین اطلاعاتی در مورد چگونگی استفاده از یک سیستم مدیریت یادگیری برای

مدیریت دانش آماده کرده ایم.


مدیریت دانش چیست؟

در ابتدا، قبل از صحبت درباره این که یک نرم افزار آموزش مجازی LMS چه نقشی می تواند در مدیریت دانش داشته باشد، اجازه دهید در مورد این که مدیریت دانش چیست صحبت کنیم. مدیریت دانش چیست؟

مدیریت دانش یک اصطلاح مهم است که حتی اختصار خاص خود را که KM است را دارد. مدیریت دانش به ایجاد، به اشتراک گذاری، استفاده و مدیریت دانش و اطلاعات در یک سازمان اشاره دارد. در نظر می گیریم که این سازمان، کسب و کار شماست.


اهمیت مدیریت دانش

اگر یک کسب و کار از دانش در بهترین حالت های ممکن استفاده کند، آن ها قادر یه دست یابی به اهداف استراتژیک خود خواهند بود. مدیریت دانش یک مبحث چند رشته ای و مربوط به مدیریت کسب و کار و سیستم های اطلاعاتی است. شرکت های بزرگتر از ابتکار مدیریت دانش به عنوان بخشی از استراتژی کسب و کار خود استفاده می کنند، همچنین اداره منابع انسانی یا بخش IT می توانند آن را اداره کند. همچنین شرکت های مشاوره ای هستند که منحصرا بر مدیریت دانش متمرکز هستند.

برخی از اهداف کسب و کارهای مرتبط با میدیرت دانش عبارتند از: بهبود مستمر سازمانی، بهبود عملکرد، نوآوری و مزیت رقابتی.


استراتژی ها و ابزارهای مدیریت دانش

برخی از استراتژی های مدیریت دانش و ابزارهای مورد استفاده در کسب و کار عبارتند از:

 • Storytelling یا داستان گویی به عنوان راهی برای به اشتراک گذاشتن دانش
 • یادگیری متقابل پروژه
 • به اشتراک گذاری دانش به عنوان یک بخش ضروری از نقش های کاری کارکنان
 • پیاده سازی بهترین روش ها برای به اشتراک گذاری دانش
 • پرورش فرهنگ تشویق به اشتراک گذاری اطلاعات
 • ارزیابی منظم صلاحیت ها
 • روابط کارآموزی
 • مخازن دانش
 • اندازه گیری سرمایه فکری
 • نرم افزار همکاری

دلایل خاصی وجود دارد که چرا شرکت ها باید بهترین شیوه های مدیریت دانش را در سازمان خود به کار گیرند. برخی از این دلایل که توسط نظریه های مدیریت دانشkm مشخص شده اند، عبارتند از :

 • ایجاد دانش در دسترس برای تسهیل توسعه نوآورانه محصولات و خدمات

 • چرخه توسعه کوتاه تر
 • مدیریت نوآوری و یادگیری
 • استفاده حداکثری از تخصص کارکنان
 • اجازه دادن به کارمندان برای دسترسی آسان به ایده های مربوط که برای انجام کار خود نیاز دارند
 • حل مشکلات و مسائل
 • مدیریت دارایی ها و سرمایه فکری


فناوری های مرتبط با مدیریت دانش

فن آوری های خاص نیز به مدیریت دانش مرتبط هستند. این فن آوری ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نرم افزار همکاری که اجازه مواردی مانند مکالمات رشته ای و به اشتراک گذاری اسناد را می دهد.
 • سیستم های گردش کار
 • سیستم های مدیریت محتوا
 • نرم افزار برنامه ریزی و طرح ریزی
 • نرم افزار ارتباطات مجازی

و در نهایت، و قطعا این به معنی کم اهمیت بودن آن نیست، نرم افزار e-learning یا سیستم مدیریت یادگیری ابزاری است که راه را برای برقراری یک پایه قوی از مدیریت دانش می سازد، زیرا این نرم افزارها به کسب و کارها اجازه ایجاد برنامه های آموزش و سفارشی سازی آن را می دهند. بسیاری از فن آوری های بالا می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

سیستم مدیریت یادگیری برای مدیریت دانش
سیستم مدیریت یادگیری برای مدیریت دانش

یک مدل مشخص برای مدیریت دانش وجود دارد که شامل چهار جزء است. این مولفه ها عبارتند از اجتماعی شدن، خارجی سازی، ترکیب و درونی سازی. Nonaka و Takeuchi این مدل را توسعه دادند و آن را مدل SECI برای مدیریت دانش نامیده اند.

در بخش بعدی در مورد چگونگی استفاده از این مدل و استفاده از آن به همراه سیستم مدیریت یادگیری برای تقویت سازمان شما صحبت خواهیم کرد.


سامانه های مدیریت یادگیری و مدل SECI


اجتماعی شدن: اولین عنصر مدیریت دانش، اجتماعی شدن است. اجتماعی شدن و یک سیستم مدیریت یادگیری یا نرم افزار آموزش الکترونیک مکمل هم هستند. برای مدیریت دانش واقعی مهم است که مبادله رایگان دانش و اطلاعات بین کارکنان وجود داشته باشد. خوشبختانه، سیستم lms، این امر را از طریق استفاده از اتاق های گفتگو، و امکان صحبت کردن کارکنان با یکدیگر در حالی که آنها در حال یادگیری هستند، آسان می کند.


خارجی سازی: چند راه متفاوت وجود دارد که ما می توانیم نقش خارجی سازی را در نظریه کسب و کار از مدیریت دانش ببینیم. یک راه اتصال محتوای الکترونیکی به چیزهایی است که در محل کار واقعی اتفاق می افتند. برای مثال، پس از این که کارکنان از آموزش استفاده کردند، از آن ها خواسته شود که محتوای آموزش را مستقیما ددر خارج از محیط اموزش مجازی استفاده کنند. راه دیگر برای اجرای خارجی سازی، تست دانش کارکنان است. پس، خارجی سازی می تواند به عنوان راهی برای ایجاد آموزش و یادگیری جدید، بر اساس نحوه کارکرد کارکنان مورد استفاده قرار گیرد.


ترکیب: ترکیبی از نظریه مدیریت دانش می تواند در راه های مختلف در کسب و کار اجرا شود. یکی از راه های انجام این کار، استفاده از بازخورد کارکنان و همچنین کارشناسان موضوعی برای به روزآوری و بهینه سازی مداوم آموزش است.


درونی سازی: در نهایت، هدف استفاده از یک سیستم مدیریت یادگیری، درونی بودن کارکنان است. آنها باید مهارت های کلیدی را به گونه ای یاد بگیرند که پس از آن بتوانند آنها را در شغل خود اعمال کنند.


تعدادی نکته ی دیگر که باید در استفاده از سیستم مدیریت آموزش برای مدیریت دانش در خاطر داشته باشید، عبارتند از:

 • استفاده از معیارها برای تعیین موفقیت آموزش که از طریق سیستم مدیریت یادگیری ارائه داده می شود. به خصوص، هر جایی که امکان دارد از اعداد برای این کار استفاده کنید.
 • دخالت مدیر بخش مهمی از استراتژی آموزش و توسعه است که بر مبنای مفاهیم مدیریت دانش ساخته شده است. مدیران کسانی هستند که در نهایت مسئول سنجش کارکنان با مشاهده شاخص های کلیدی عملکرد هستند.
 • یکی از بزرگترین مشکلات مربوط به مدیریت دانش و سیستم های مدیریت یادگیری این است که مدیران از سیستم مدیریت یادگیری حداکثر استفاده را نمی کنند. مدیران و رهبران شرکت باید چگونگی به دست آوردن بیشترین ارزش از سیستم مدیریت یادگیری به خوبی یاد بگیرند.
 • اگر احساس می کنید که سازمان شما مفاهیم مدیریت دانش را در یک روش موثر و قابل اندازه گیری اجرا نمی کند، می توانید به محتوای آموزشی نگاه کنید و ببینید که آیا محتوا به اهداف شما مربوط و قابل استفاده است یا نه.

به طور خلاصه، مدیریت دانش یک چارچوب خاص کسب و کار و همه چیز در مورد استفاده از سرمایه فکری است. و به استفاده از یک سیستم مدیریت یادگیری مرتبط است.

دلایلی که شما باید در مورد مدیریت دانش بیشتر بدانید، این واقعیت ها هستند که تصمیم گیری بهتر در سازمان را تسهیل می کند، به ایجاد یک سازمان با فرهنگ یادگیری و توسعه کمک می کند و یکی از بهترین راه های ایجاد فرهنگی است که بر روی ارزش نوآوری بنا نهاده شود.

وقتی سازمان دانش و سرمایه فکری به طور فعال مدیریت می شود، امکان ایجاد یک محیط مداوم برای یادگیری و تبادل ایده ها فراهم می کند که زمینه ای برای پرورش نوآوری است.

4 نکته برای بهبود مدیریت داشن با سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی شما

همه می گویند دانش قدرت است، اما سازمان شما چگونه سرمایه گذاری فکری شما را مدیریت می کند؟ در ادامه این مطلب، به این موضوع خواهیم پرداخت که پلت فرم یادگیری شما چگونه می تواند بیش از صرفا ارائه آموزش الکترونیک عمل کند و بتواند به شما در بهبود مدیریت دانش کمک کند! در واقع بحث چگونگی ضبط و ارزیابی دانش سازمانی می باشد.

یک- ایجاد یک فضا برای به اشتراک گذاری دانش

دو- مخاطب خود را رشد دهید

سه- سرمایه فکری خودتان را ایجاد کنید

چهار- متوجه باشید که هیچ وقت کار مدیریت دانش به انتها نمی رسد

مشاوره رایگان بگیرید

منبع:پافکو

https://pafcoerp.com/-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-/articleid/441/%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4-%d9%88-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%db%8c%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c


جستو خبر ومقاله

person

جستجو دوره