مقاله های روانشناسی- سایت آموزش مجازی سرآمد

تفاوت نمایش را احساس کنید(تکنولوژی جهانی آژاکس)

روش جديددرمان افسردگي

روش جديددرمان افسردگي

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

جام جم آنلاين: محقق ايراني و رئيس هيئت مديره مرکز ترميم نورولوژيکي آمريکا در تحقيقات خود موفق به ايجاد روشي جديد براي درمان نوعي از افسردگي شد. تحقيقات او نشان داد که افسردگي ماژور مي تواند با تکنيک تحريک مغزي عميق درمان شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، علي رضايي، رئيس هيئت مديره مرکز ترميم نورولوژيکي آمريکا و سرپرست تيمي متشکل از محققان کلينيک کلولند، دانشگاه براون و بيمارستان دولتي ماساچوست در تحقيقات خود نشان داد که مي توان با استفاده از تکنيک تحريک مغزي عميق، افسردگي ماژور را درمان کرد.

بسياري از بيماران مبتلا به افسردگي ماژور تحت معالجات استاندارد اين قيبل بيماريها قرار مي گيرند. اين معالجات شامل دارو درماني و روان درماني مي شود. متاسفانه بعضي از اين بيماران نسبت به اين روشها از خود مقاومت نشان مي دهند. به همين دليل در سالهاي اخير و به خصوص در موارد بسيار ويژه در درمان اين بيماران از روش الکتروشوک درماني استفاده مي شود و به نظر مي رسد اين بيماران به اين روش درماني پاسخهاي مثبتي مي دهند.

اکنون تيم تحقياتي علي رضايي که نتايج يافته هاي خود را در کنگره انجمن جراحي نورولوژي آمريکا (AANS) مطرح کرده نشان داده است که براي اين بيماران مي توان امکانات درماني جديدي در نظر گرفت و آن تحريک مغزي عميق است.

در اين تکنيک از ايمپلنتهاي بسيار باريک "ميکرو الکترود" که پالسهايي را گسيل مي کنند استفاده مي شود. اين پالسها توانايي بازداشتن فعاليت ناهنجار بعضي از فضاهاي مغز را دارند و مي توانند علائم بيماري افسردگي را متوقف کنند.

براساس گزارش MedPage Today، از جمله علائم افسردگي ماژور مي توان به علائم فيزيکي مثل درد و رعشه و علائم روحي رواني مثل آزار رساندن، اضطراب و حالت افسردگي اشاره کرد.

بررسي اثرات اين تکنيک از سالها قبل و با هدف درمان رعشه در بيماران مبتلا به پارکينسون آغاز شد.

علي رضايي در اين خصوص توضيح داد: "ما از سال 2001 درمان بيماران با اختلال وسواس اضطراري آغاز کرديم و به نتايج رضايت بخشي دست يافتيم و سپس از سال 2003 اين مطالعات را در خصوص درمان بعضي از بيماران مبتلا به افسردگي ماژور ادامه داديم."

نتايج اين تحقيقات که 48 ماه پس از درمان بيماران نيز پيگيري مي شد نشان داد که بيش از 53 درصد از بيماران تحت درمان به اين معالجات پاسخ مثبت دادند.


جستو خبر ومقاله

person

جستجو دوره